E-ticaret satışlarınızı artırmanın püf noktaları nelerdir? Size bu yazımızda internet satıcılığının 8 önemli püf noktasından bahsedeceğiz. Kolayca atabileceğiniz bu adımlar ile e-ticaret satışlarınıza kısa sürede hız kazandırın.

E-ticaret Satışlarınızı Arttırmanın Püf Noktaları 8 Adımda Satışlarınızı Hızlıca Artırın

E-Ticaret Satışlarınızı Artırmanın Püf Noktaları: 8 Adımda Satışlarınızı Hızlıca Artırın

2019 itibariyle 1.9 milyar insan e-ticaret müşterisi olmuş durumda. Bu dünya nüfusunun dörtte birinin alışveriş yaparken e-ticareti tercih ettiğini gösteriyor. Otoritelere göre dijital müşterilerin, yani online alışveriş yapanların sayısı son yıllarda hızla artıyor. Tahminlere göre çevrim içi alışveriş yapanların sayısı 2021 yılında en az 2.1 milyar insan olacak. Bu durum e-ticaret markaları için çok fazla fırsat ve potansiyel olduğunu gösteriyor.

Hızlıca bu potansiyeli ve fırsatları nasıl değerlendirebileceğinizi ve hemen atmanız gereken 8 adımı konuşalım.

1) Ücretsiz Kargo veya İndirimli Kargo Seçeneği Sağlayın.

E-ticaret Satışlarınızı Arttırmanın Püf Noktaları: Ücretsiz veya İndirimli Kargo Seçeneği Sağlayın

E-Ticaret Satışlarınızı Artırmanın Püf Noktaları: Ücretsiz veya İndirimli Kargo Seçeneği Sağlayın

E-ticaret satışlarınızı arttırmanın püf noktaları arasındaki belki de en etkili adım bu olmalı. Dolayısıyla ilk olarak ücretsiz veya indirimli kargo seçeneğiyle başlıyoruz.

E-ticaret alışveriş sürecinin son aşaması olan ödemeden bahsedelim. İnsanların alışveriş sepetlerini terk etmelerinin birkaç yaygın nedeni var. En büyük neden ise kargo maliyetidir.

Araştırma şirketi Statista’ya göre online alışveriş yapanların yüzde 63’ünün 2018’de alışveriş sepetlerini terk etmesinin başlıca nedeni kargo maliyetleri.

E-ticaret Satışlarınızı Arttırmanın Püf Noktaları: Müşteriler en çok kargo maliyetinden dolayı sepetlerini terk ediyorlar

E-Ticaret Müşterilerinin Alışveriş Sepetlerini Terk Etme Nedenleri

Ücretsiz veya indirimli gönderim sunmak, e-ticaret satışlarını artırmak için basit ama etkili bir yoldur. Doğru promosyonu kullanırsanız (müşteriler belirli bir ödeme eşiğine ulaştığında ücretsiz gönderim sunmak gibi) satışlarınızı gerçekten artırabilirsiniz. Ayrıca bu sayede müşterilerinizin alışveriş miktarını da artırma şansını yakalarsınız.

2) Güvenlik Rozetleri Ekleyin.

Ödeme sürecine diğer büyük engel ise güvenlik endişeleridir. Nedeni ise basittir: Uzmanlara göre “Her gün 6,2 milyondan fazla veri kaydı kayboluyor ya da çalınıyor.” Bu sayı dakikada 4380 kayıt çalınıyor anlamına geliyor.

E-ticaret Satışlarınızı Arttırmak İçin Websitenize Güvenlik Rozetleri Ekleyin

E-Ticaret Satışlarınızı Artırmak İçin Güvenlik Rozetleri Ekleyin

Bu durum, özellikle Amazon gibi tanınmış bir e-ticaret markası değilseniz, müşterileriniz ödeme bilgileri konusunda genel bir güvensizliğe sahip olabilir demek. Bu nedenle müşterilerinizin ödeme güvenliği konusunda endişelerinin olması son derece haklıdır.

Bu güveni vermenin en iyi yolu, online alışveriş yapanlara verilerinin iyi ellerde olduğunu bildirmek için internet sitenize güvenlik rozetleri eklemektir. Bu güvenlik rozetlerinin en bilinen örneklerini aşağıda paylaşıyoruz:

E-ticaret Satışlarınızı Arttırmak İçin Kullanabileceğiniz Güvenlik Rozetleri

E-Ticaret Satışlarınızı Artırmak İçin Kullanabileceğiniz Güvenlik Rozetleri

3) Arama Çubuğu veya Arama Butonu Ekleyin.

Müşterilerinizin çoğunun sitenizde tıkladığı ilk yer navigasyondur. Bir müşteri aradıklarını bulamazsa satın alamaz. Gerçekten bu kadar basit. Bu nedenle, alışveriş yapanların istediklerini hemen bulabilmeleri için ürün arama işlemini kolaylaştırmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu ise ziyaretçilerin tam olarak aradıklarını girebilecekleri bir arama çubuğu eklemektir.

E-Ticaret Satışlarınızı Artırmanın Püf Noktaları: Arama Çubuğu veya Simgesi Ekleyin

Araştırmalar arama kullanıcılarının normal ziyaretçilere göre dönüşüm oranının 7-10 kat daha fazla olduğunu söylüyor. Çünkü bu müşteriler ne istediklerini biliyor ve genellikle bir satın alma işlemi yapmak için çok motive oluyor.

Ürün aramasını basit ve görünür hale getirerek satışlarınızda gözle görülür bir artış sağlayabilirsiniz.

4) Yeni Çıkan veya Sezonsal Ürünlerinizi Ana Sayfada Gösterin.

E-ticaret Satışlarınızı Arttırmak için Yeni Çıkan veya Mevsimsel Ürünleri Ön Plana Çıkarın

E-Ticaret Satışlarınızı Artırmak için Yeni Çıkan veya Mevsimsel Ürünleri Ön Plana Çıkarın

Müşteriler her zaman yeni şeylere daha çok ilgi duyarlar. Yepyeni veya sezonluk ürünler bu açıdan daha fazla satın alınma potansiyeline sahiptir.

Bu eğilimi, yeni gelenleri veya ilgili mevsimlik ürünleri ana sayfanızda göstererek avantaja çevirebilirsiniz.

5) Açıklayıcı Ürün Videoları Oluşturun.

Bir açıklayıcı videonun her zaman gerekli olmadığını ve tüm markalar için mantıklı olmadığını söylememiz gerek. Örneğin, bir giyim şirketinin ürünlerini açıklamak için muhtemelen bir videoya ihtiyacı yoktur. Ancak diğer birçok marka için, e-ticaret satışlarını artırmanın mükemmel bir yolu olan ‘nasıl kullanılır’ videolarıdır.

E-ticaret Satışlarınızı Arttırmak İçin Açıklayıcı Ürün Videoları Ekleyin

E-Ticaret Satışlarınızı Artırmak İçin Açıklayıcı Ürün Videoları Ekleyin

Animoto isimli video yapım şirketinin bir anket araştırmasına göre, “tüm tüketicilerin yüzde 73’ünün bir ürünü veya hizmeti açıklayan videoları izledikten sonra satın alma olasılığı daha yüksektir ve tüm tüketicilerin yüzde 96’sı çevrim içi satın alma kararları verirken videoları yararlı bulmaktadır.”

Ürün videolarının nasıl olması gerektiği konusuna gelelim. Ürün videosu, ürününüzün ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını anlatırken aynı zamanda ürününüzün cazibesini de yansıtmalı. Hem ilgi çekici hem de tanıtıcı olmalı yani.

Dünya e-ticaret devi Amazon’un ürün videoları için kuralları da mevcut. İsteyenler buradan göz atabilir.

6) Karşı Konulamaz İndirimler Yapın.

Kim pazarlığı sevmez ki? İslamiyete göre pazarlık sünnettir! İndirim, alışveriş yapanlar için büyük bir motive edici faktördür ve satın alma davranışına teşvik edicidir. Bu hayatın her yerinde olduğu gibi e-ticarette de geçerlidir.

E-ticaret Satışlarınızı Arttırmak İçin Müşterilerinize Karşı Konulamaz İndirimler Sunun

E-Ticaret Satışlarınızı Artırmak İçin Müşterilerinize Karşı Konulamaz İndirimler Sunun

İşletme psikoloğu Dr. Dimitri Tsivrikos, bir pazarlık tarafından heyecanlanan tüketicilerin beyin taramalarını incelemek için zaman harcadı ve normalin üzerinde dopamin salgıladıklarını keşfetti.

Bu nedenle, e-ticaret mağazanızda indirim sunmak, alışveriş yapanları, özellikle yenilerini, satın almaya çekmek için mükemmel bir yoldur.

7) Müşteri Memnuniyeti Yorumları Ekleyin.

Çevrim içi müşteriler incelemeleri severler ve incelemelerin satın alma kararları üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Müşteri memnuniyeti alanında çalışan Qualtrics firmasının yaptığı bir araştırmaya göre: “Daha önceki müşterilerin incelemelerini okuyan katılımcıların yüzde 90’ı, müşteri yorumlarının satın alma kararlarını etkilediğini, yüzde 86’sı ise memnuniyetsiz müşteri yorumlarının satın alma kararlarını olumsuz etkilediğini belirtiyor.”

E-ticaret Satışlarınızı Arttırmak İçin Müşteri Memnuniyeti Yorumları Ekleyin

E-Ticaret Satışlarınızı Artırmak İçin Müşteri Memnuniyeti Yorumları Ekleyin

Bu çalışmadan çıkarılacak sonuç şu: Müşteri yorumları çok etkili ancak olumlu olmaları koşuluyla. Buradan çıkacak yegane sonuç ise her müşterinizin memnun olmasının önemli olduğudur. Müşteri hizmetlerinize önem vermeyi unutmayın.

8) Sosyal Kanıtlar ve Referanslar Kullanın.

Sosyal kanıt, Stanford pazarlama, işletme ve psikoloji profesörü Robert Cialdini tarafından 1984 yılında yaratılan bir terimdir.

“Sosyal kanıt, insanların etkilenen kişi (veya toplum) tarafından beğenilmek için, onlara benzer davranış ve düşünceleri benimsemeleri fikridir.”

E-ticaret Satışlarınızı Arttırmak İçin Sosyal Kanıtlar ve Referanslar Sunun

E-Ticaret Satışlarınızı Artırmak İçin Sosyal Kanıtlar ve Referanslar Sunun

Etkilenilen şeyler günümüz dünyasında genelde ünlü diye tabir ettiğimiz şeyler olmaktadırlar. Bu ünlü müşteriler bir şirket, bir insan ya da ürünlerinizi tecrübe eden bir grup olabilirler. Bazı markalar ürünlerini bugüne kadar kaç kişinin kullandığının bilgisini verirler.

İşte bu pazarlama stratejilerin hepsi sosyal kanıt prensibine dayanmaktadır. E-ticaret satışlarını artırmak için; etkili bir insan, topluluk veya kurumu referans vermeyi unutmayın.

E-ticaret satışlarınızı artırmak için atmanız gereken temel adımlara göz atmak için “E-ticaret Satış Arttırma Yöntemleri Nelerdir” isimli yazımızı inceleyebilirsiniz. E-ticaretin en temel yapı taşlarından olan ürün fotoğrafçılığı hizmeti almak için ise bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bol satışlar dileriz!

Bir yanıt yazın