E-ticarette beyaz arka planlı fotoğraf mı still life fotoğraf mı? Hangi fotoğraf türü online satışlar için daha etkili? Hangisi nerede kullanılmalı? Aralarındaki farklar nelerdir? Müşteriler bunları nasıl algılar? Bu yazımızda tüm bu önemli sorulara cevap arayacağız.

Beyaz Arka Plan Ürün Fotoğrafları
Amazon.com Beyaz Arka Plan Ürün Fotoğrafları
Kaynak: Amazon.com

Ürün Fotoğrafında Beyaz Arka Plan Kullanımı

Pazar yeri de olsa markanın kendi sitesi de olsa hangi e-ticaret platformuna bakarsanız bakın beyaz arka planlı ürün fotoğrafları göreceksiniz. Ürün fotoğrafında beyaz arka plan artık norm halini almış durumda.

Amazon.com ise internette bu trendi oluşturan markaların başında geliyor. Ek olarak e-ticaret devinin fotoğraf konusunda bir kullanım kılavuzu da var.

Amazon’un fotoğraf standartları konusunda detaylı bilgi almak için “Amazon ürün Fotoğraf Çekimi Koşulları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Amazon’un kendi internet sayfasındaki ürün fotoğrafı standartlarına ise buradan göz atabilirsiniz.

Amazon orjinal hali ile şunu söylüyor:

“Backgrounds must be pure white (RGB 255,255,255).” Yani arka plan saf beyaz olmalı. Hatta RGB kodu dahi verilmiş.

Amazon’un ürün fotoğrafları konusundaki bu tutumunu tüm global pazar yerlerinde görebilirsiniz. Ancak herkes pazar yerlerinde satış yapmıyor. Kendi e-ticaret sitelerinde ya da farklı platformlarda satış yapan markalar da var.

Still Life Fotoğraflar İle Ürünlerinizi Daha Fazla Anlatın

Natürmort kelimesi “Still Life”ın Türkçe karşılığı ancak pek aktif şekilde kullanıldığını söyleyemeyiz. Bazen “Lifestyle Photography” şeklinde de karşımıza çıkabiliyor. Bu fotoğraf türü diğerlerine kıyasla daha nadir tercih ediliyor ancak beyaz arka planlı ürün çekimine göre çok daha etkili. Pek çok büyük marka da bu çekim tarzını tercih ediyor.

Fotoğraflarla ürünleri anlatmak markanızın bilinirliğini artıracak en güzel yöntemlerin başında geliyor. Bunun için aklınızda bir konsept oluşturmalısınız. Ürünlerinizi ve markanızı göz önünde bulundurarak çekim planları yapmalısınız. Profesyonel bir ekiple çalışmak da tabii ki işinizi kolaylaştıracak en önemli unsurların başında geliyor. Bu noktada Atölye Kuzey ile çalışarak profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın